Úgy tűnik, reklámblokkolót használsz :(
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
A könyvet a Miskolci Galéria Kondor-termében mutatták be, ahol Fedor Vilmos beszélgetett a szerzővel, Bárdos Istvánnal.
A könyvbemutatóról a minap.hu számolt be. A kötet az együttes fél évszázados történelmét öleli fel, egyben a szerző, Bárdos István zenei életrajza is.
A bemutatón először a kötetet megjelentető Bíbor kiadó vezetője köszöntötte a megjelenteket. Borkuti László méltatta a szerző zenei pályafutását, illetve írói tevékenységét is, hiszen ez már a második könyv az ő tollából.
Bárdos Istvánnal Fedor Vilmos beszélgetett a közönség előtt, aki a minap.hu-nak úgy fogalmazott: a 2015-ben Miskolc város Nívódíját elnyerő együttes munkássága és maga a könyv jóval túlmutat a zenei tevékenységen.
Nagyon fontos, hogy ez az első olyan könyv a rockkorszakból, amit egy zenész írt meg, aki maga is végigzenélte az elmúlt ötven évet és formálója, alakítója volt a miskolci zenei életnek. Mindent ismert, mindent látott – hangsúlyozta.
fotó: Juhász Ákos
A tavaly ötvenéves Reflex ezen a néven 1974 szeptemberében lett az akkori Miskolci Ifjúsági Ház zenekara. Az alapító-énekes Bárdos István a minap.hu-nak elmondta, a könyv másfél év alatt született meg és számos érdekes történet vonultat fel a csapat életéből.
Maga a kötet két részből ál. Az elsőben a Reflex a történetét követhetjük végig a hetvenes évektől egészen napjainkig. A második részben pedig lehetőséget adtam a tagoknak, hogy önmaguk meséljék el saját zenei történetüket, hogy ők hogyan kerültek a zene közelébe, hogy kerültek a zenekarba, hogy látják az eddigi életpályájukat – mondta az szerző.
A Reflex zenekar előtti tisztelgésünk jeléül újra megjelentetjük a Nyitva van a pálya - Történetek a DVTK legendás évtizedeiből címet viselő beszélgetéssorozat negyedik állomásáról készült összefoglalónkat.
2017 őszén a Herman Ottó Múzeum, az Észak-Keleti Átjáró Egyesület és az amigeleken.hu azzal a szándékkal indította el a beszélgetéssorozatot, hogy tisztelegjen azok előtt, akiknek oly sok emlékezetes mérkőzést, kitörölhetetlen emléket köszönhetünk szeretett csapatunkkal kapcsolatban.
A sorozat első állomásán az Aranycsapat két tagja, Salamon József és Tatár György volt a vendégünk.
A "Görögök Miskolcon" című második beszélgetés emlékezetes percei voltak, amikor Teodoru Borisz édesapjának köszönhetően megismerhettük a történelem egy, sokak által kevésbé ismert szeletét is. Szotirisz elmesélte, hogyan került testvéreivel Magyarországra a görög polgárháború borzalmai elől menekülve.
Az "Egy elfeledett generáció" címet viselő este vendégei a 60-as évek DVTK-jának meghatározó labdarúgói, Kovács István, Kovács Pál, Sikora Ferenc és Vass László voltak.
A "Kapuslegendák Diósgyőrben" című beszélgetésen három nagyszerű hálóőr, Tamás Gyula, Veréb György és Szabó László kápráztatta el történeteivel a zsúfolásig megtelt Szemere Szalon hallgatóságát. Ez a beszélgetés már az eredetileg meghirdetett program lezárását követően amolyan bónuszként került megszervezésre.
A sorozat negyedik beszélgetésén Balogh Attilának, az Észak-Keleti Átjáró Egyesület képviselőjének a beszélgetőpartnerei a Reflex együttes tagjai voltak. A programnak a Miskolci Galéria adott otthont. Az este során az érdeklődők megtudhatták, hogyan született a DVTK legendás indulója, de számtalan izgalmas és humoros sztorit is hallhattunk a zenekar életéből. A beszélgetés emlékezetes pillanatai voltak, amikor a program bevezetéseként Fandl Ferenc, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze elszavalta a DVTK indulóját.
A Miskolci TV összefoglalója az eseményről:
Következzenek a program házigazdájának, Balogh Attilának a gondolatai, amellyel szeretnénk felkelteni az érdeklődéseteket a beszélgetés felvételének megtekintéséhez:
A Reflex együttes ha mást sem csinált volna, mint megírja és elénekli a Diósgyőr-indulót, már azzal beírta volna magát a miskolci (pop)kultúr-történetbe. De, persze, megvolt a maguk rockzenekari karrierje is, ami részben az 1970-es évekre, részben jóval későbbre, lényegében napjainkra tehető. Mert bár az indulásuk utáni évtizedben sikeresek voltak helyben, nekik nem sikerült az az „ugrás” – szemben a kortárs és rivális Eddával – , ami Budapest, és így az országos hírnév, a nagyobb sikerek, lemezszerződések felé emelhette volna őket. A miskolci kvartett egy időre elfelejtődött, bár legismertebbé vált daluk életben maradt: hétről hétre énekelték, skandálták a piros-fehér drukkerek a lelátón, később pedig a hangszórókból is az szólt a stadionban a meccsek kezdetekor.
A Reflexet pedig az új évezred újra felfedezte: az együttes őszülő halántékú zenészei népszerű vendégei a nosztalgiabuliknak, kisebb és nagyobb színpadi programoknak – és arra is volt példa, hogy az aranykoruk sikeridőszakában osztozó DVTK-s „Aranycsapat” szintén deresedő futballista-legendáival együtt dalolják, hogy „Szombaton délelőtt már a meccsre gondolok...”
Érdekes egyébként, hogy amennyire természetes adottságnak és „örökkévalónak” tűnik alighanem sok szurkoló szemében a fenti dalszöveg felcsendülése, összefonódása a diósgyőri labdarúgás modernkori (és mindenkori) történelmével, annyira nem feltétlenül az. Egyrészt többé-kevésbé véletlenszerűen született meg a dalocska anno, szinte percek, de maximum órák alatt, egy hirtelen jött felkérés hatására, másrészt tulajdonképpen úgy lett a DVTK „himnusza”, hogy hivatalosan nem is választották avagy nevezték ki azzá. Harmadrészt pedig: alig három évtizedes létezése alatt jónéhányszor felmerült már, hogy nem elég divatos, nem elég lendületes vagy nem elég „zúzós”. És hogy másikat kellene íratni helyette. Aztán előkerül a „Vasgyárerő” és még pár hasonló próbálkozás... majd el is tűntek. Igaz, néhány újabb keletű nóta mára felzárkózott amellé, hogy Kacagva süt ránk a nap..., és ezeket is közel hasonló becsben tartja a lelátók mai népe, mint a Hajrá, Diósgyőr!-t, amely ugyanakkor nem látszik veszíteni közkedveltségéből.
Több ilyen, rég elfeledett, illetve rendszeresen felhangzó dallamot megidézett a Nyitva van a pálya - Történetek a DVTK Legendás évtizedeiből című beszélgetéssorozat, az azon tartott vetítés. A beszélgetésben, amely 2017. novemberében zajlott a Galéria épületében, a Reflex együttes három tagja vett részt. Bárdos István, Kovács Kálmán és Regős Zsolt közreműködésével sikerült megeleveníteni azt a korszakot, amikor az akkori Andrássy úti (vagyis Marx Károly úti) stadion valóban a városi közélet, kulturális élet gyakori színtereként szolgált.
Nem csak hogy hétről hétre tízezreket vonzó bajnokikat, egyéb meccseket rendeztek ott, de könnyűzenei eseményeket – elég csak a híres 1973-as első magyarországi rockfesztiválra gondolni! –, tömegeket megmozgató ünnepi tornabemutatókat, vagy éppen hasonló Színész-Újságíró Rangadókat, mint a legendás fővárosi, népstadionbeli Sz.Ú.R.-ok. Ezekről is szó esett az alább teljes egészében megtekinthető előadás keretében.
Ide kattintva elolvashatod a Görögök Miskolcon című beszélgetésről készült összefoglalót >>>>
Ezen a linken a Kapuslegendák Diósgyőrben című beszélgetésre tekinthetsz vissza >>>>>
Olvasd ez az első beszélgetésről készült összefoglalót is >>>>>>>
Még nem érkezett hozzászólás!