Banner

A DVTK legeredményesebb játékosai a ZTE ellen

Szerző: Vámos Henrik | 2025-05-03 21:30:00

Vámos Henrik összeállítása.



Előző írásomban felevenítettem a két csapat közös múltját, most pedig nézzük meg, mely DVTK játékosok találtak be legtöbbször a Zalaegerszeg kapujába, illetve, hogy kinek hány pontot ért a gólja. Értelemszerűen győztes meccsen szerzett találatért 3, döntetlennél 1, vereség alkalmával szerzett gólok 0 pontot érnek.



5.: Fekete László – 3 gól, 6 pont

A bodrogszegi támadó 1971 és 1985 között két év megszakítással több mint 260 bajnokin 33 gólt szerzett. Tagja volt a két Magyar Népköztársasági Kupát nyerő, és a klub történetének legjobb helyezését elérő, bronzérmes DVTK Aranycsapatának. A történelem első DVTK-ZTE találkozóján eredményes volt 1972 novemberében, találata a mérkőzés egyetlen góljának bizonyult, amivel Preiner Kálmán együttese otthon tartotta a három pontot. A csatár nyolc évvel később is eredményes volt a Zalaegerszeg ellen: 1980 szeptemberében az ő gólja is kellett ahhoz, hogy a Diósgyőr 1-0-s hátrányból felállva 3-2-re legyőzze a kék-fehéreket. Fekete három perccel Fükő Sándor tizenegyesgólja után szerezte találatát, amivel 2-1-re vezetett a DVTK. A második játékrészben Szemere Zoltán is bevette az egerszegiek kapuját, akik válaszként csak egy gólt tudtak rúgni. A győzelemmel zsinórban második bajnokiját is bezsebelte a szeptemberig nyeretlen csapat. Néhány hónappal később Fekete újra betalált a ZTE-nek, ezúttal egy őrült, 6-gólos meccsen, amelyen három gólos hátrányból állt fel a DVTK. Hiába vezetett 3-0-ra a ZTE egy óra elteltével, Deák István csapata fél óra alatt három góllal is válaszolt, így végül egy ponttal távozott a ZTE-Stadionból. Fekete a csapat második találatát szerezte.




4.: Görgei János – 3 gól, 9 pont

Csakúgy, mint Fekete, ő is meghatározó tagja volt a DVTK Aranycsapatának, az Újpest elleni Magyar Kupa elődöntőn (4-1) mesterhármasig jutott 1977-ben. Az Edelényen született csatár az Edelényi Bányász csapatában kezdte pályafutását 1967-ben, négy évvel később pedig csatlakozott a Diósgyőr keretéhez. Első gólját a Zetének 1975 októberében lőtte, egy 2:0-ra megnyert bajnokin, ami Szabó Gézáék zsinórban harmadik megnyert hazai diadalát jelentette a végül 12 mérkőzéses hazai veretlenségi-szériában. A találkozó másik gólját Horváth András szerezte a büntetőpontról.

Az 1975/76-os kiírás első játéknapján ismét eredményes volt a Zalaegerszeg ellen. Nyolc perccel Borostyán Mihály találata után Görgei is bevette Déri László kapuját, ezzel kétgólosra növelve a DVTK előnyét. A hazaiak végül csak egy gólt tudtak lőni hat perccel a vége előtt, így 2-1-re nyert a Diósgyőr a ZTE-Stadionban.


Csucsu kivételes rugótechnikával rendelkezett.


Következő győzelmére Zala megyeszékhelyén egészen 2020-ig kellett várni, amikor a csapat 19 nyeretlen bajnokit követően Brkovic, Polgár, illetve Hasani góljával 3:1-es győzelmet aratott Zalaegerszegen. Az 1976/77-es szezonban Görgei lőtte a legtöbb gólt a DVTK játékosai közül, szám szerint nyolcat. Élete legjobb kiírásának negyedik találatát a ZTE csapatának lőtte 1977 márciusában egy 3-0-ra megnyert találkozón. A DVTK-ban több mint 260 bajnoki mérkőzésen pályára lépő csatár már a meccs 19. percében eredményes volt, találata megadta az alaphangját a végül sima győzelemmel végződő párharcnak. Oláh Ferenc kétszer is betalált a találkozón, így a csapat zsinórban ötödik miskolci bajnokiján tartotta otthon a három pontot. Görgei 1986-ban visszavonult a labdarúgástól, 33 NB1-es gólt szerzett a DVTK színeiben. 1991-től egy évet a DVTK utánpótláscsapatában edzősködött. 1998-ban tragikus hirtelenséggel hagyott itt minket élete 47. évében.


Váradi Ottó, Görgei János, Fükő Sándor és Borostyán Mihály


Ide kattintva elolvashatod a Csucsuról szóló visszaemlékezésünket >>>>>>



3.: Fükő Sándor – 4 gól, 6 pont

Az ózdi születésű labdarúgó 1974-ben került Diósgyőrbe, a miskolci csapatot két részletben is erősítette a ’70-es évek közepétől a ’80-as évek végéig. Első mérkőzésére a DVTK címeres mezében 1975 májusában került sor, a Békéscsaba ellen. A Diósgyőrben eltöltött 12 éve alatt négy alkalommal is bevette vasárnapi ellenfeleink kapuját. 1976 júniusában Fükő szerezte a csapat első egyenlítő gólját a 2:2-re végződő bajnokin, ezzel zsinórban második mérkőzésén is betalált az egy héttel korábbi, Szeged elleni (1-2) találata után. Majdhogynem négy évvel később is bevette a nyugat-dunántúli együttes kapuját, egy ismét 2:2-re záruló találkozón. Hiába szerezte meg a vezetést a DVTK már a 7. percben Oláh Ferenc révén, a ZTE Szentes Lázár góljával kiegyenlített még az első játékrészben. A szezonban nyolc találatot jegyző Fükő a tizenegyespontról volt eredményes a 74. percben, a hazaiak viszont négy perccel a rendes játékidő vége előtt ismét kiegyenlítettek Németh Péter révén.



A kék-fehérek elleni következő góljára nem kellett sokat várni, 1980 szeptemberében egy újabb gólgazdag bajnokin lőtt gólt az egyszeres magyar bajnoknak. A cikkben már korábban megemlített, 3-2-es diadal során Fükő Sándor tizenegyesből szerezte a Diósgyőr első gólját. Három perccel később Fekete László góljával megfordult az eredmény, a második félidőben pedig Szemere gólja biztosította be a győzelmet. Az 1980/81-es kiírásban Fükő Sándor kétszer is betalált a ZTE-nek, a szezon második találkozóján is eredményes volt, ahol a csapat 3-0-ról tudta X-re menteni a párharcot. Mihalecz István, a korábbi diósgyőri Gass István góljával illetve Szabó László öngóljával az 58. percben már 3-0-t mutatott az eredményjelző az egerszegiek javára. Nem sokan mertek volna rá voksolni, de a DVTK visszahozta a mérkőzést: előbb Borostyán (’60), majd Fekete (’87) talált be, az utolsó percben pedig Fükő gólja tette teljessé a fellendülést. A 6-gólos thrillert megelőzően a DVTK utoljára három gólos hátrányból 1951 októberében tudott felállni az NB1-ben, amikor nagy meglepetésre a címvédő Budapest Honvéd ellen 25 perc alatt hozta vissza 0-3-ról 3-3-ra a találkozót a csapat Salamon, illetve Nagy II. góljával.

Fükő Sándor 1982-ben Tatabányára igazolt, három évvel később pedig visszatért az Acélvárosba, az ekkor már NB2-es együttesben azonban jóval kevesebb szerep jutott a kétszeres Magyar Kupa győztesnek. 185 élvonalbeli találkozón 25 gólt lőtt Diósgyőrben.



2.: Tatár György – 4 gól, 7 pont

A Vasgyári Sportteleptől kevesebb, mint 500 méterre születő Tatár Györgynek már életpályája elején rengeteg jel utalt arra, hogy a Diósgyőr egyik legnagyobb legendájává növi ki magát. Apja rendező volt a klubnál, így jól ismerte már a diósgyőri közeget, 12 éves korában került a DVTK-hoz. Bemutatkozására 1973 márciusában került sor, egy 4:1-re elveszített bajnokin a Ferencváros ellen, ahol nem kisebb feladata volt, mint Albert Flóriánt fogni.



Első gólját piros-fehérben kevesebb mint négy héttel később, a Tatabánya elleni, 4:0-ra megnyert mérkőzésen szerezte. 1977 októberében elképesztő hajrával zárult a ZTE-DVTK mérkőzés. A hazaiak a 90. percben szereztek vezetést Németh József révén, és jogosan hihették, hogy megnyerték a találkozót. Akarom mondani hihették volna, ha a túloldalt nem a Diósgyőri aranycsapat állt volna, olyan legendákkal megspékelve, mint Veréb, Oláh, Salamon és persze Tatár, csak hogy néhány példát említsek. Utóbbi kevesebb mint egy perccel Németh találata után betalált, így egy pontot menteni tudott a Diósgyőrnek.



Tatár a szezon másik Zalaegerszeg elleni bajnokiján is eredményes tudott lenni, ami már egy jóval simább, 3:0-s győzelemmel ért véget. A miskolci születésű játékos kétszer is bevette a ZTE kapuját, s ehhez mindössze 38 percre volt szüksége. Két perccel később Oláh Ferenc is betalált, beállítva ezzel a végeredményt. Tatárt megelőzően egyébként pont Oláh volt az egyetlen diósgyőri, aki duplázni tudott a Zalaegerszeg ellen. Majdhogynem napra pontosan egy évvel később a DVTK története legnagyobb arányú győzelmét aratta a zalaegerszegi csapat felett. 1979 márciusában a DVTK 4:0 arányban fektette két vállra a Zetét. Tatár már a 13. percben betalált az őt addigra már bizonyára jól ismerő Bolemányi kapujába, példáját pedig Borostyán, és a Teodorusz testvérek egyaránt követték.


1983-ban a spanyol CD Castellón csapatába igazolt a legenda, aki 272 bajnoki mérkőzésen reprezentálta a Diósgyőrt, kétszeres Magyar Kupagyőztes, és 53 alkalommal került fel a góllövőlistára. 2024 áprilisában, életének 71. évében hunyt el.


Tatár György pályafutásáról itt olvashatsz további érdekességeket >>>>>>>





2.: Oláh Ferenc – 4 gól, 7 pont

1971-ben debütált a DVTK csapatában, azonban az azt megelőző hat évet az ificsapatban töltötte. A Zalaegerszeg ellen négy alkalommal is betalált, és ő volt az első DVTK játékos, aki duplázni tudott a kék-fehérek ellen. 1977 márciusában két gólt vert a szezonban 7 találatot jegyző középpályás a ZTE kapujába. Első gólját már a 20. percben megszerezte, egy perccel Görgei találata után, ezzel 2:0-ra módosítva az állást. A 65. percben Oláh Ferenc a büntetőpontról is eredményes volt, ezzel negyedik dupláját szerezte meg a DVTK-ban – A Ferencváros csapata ellen szintén az 1976/77-es kiírásban, a Vasas, illetve MTK ellen pedig az 1974/75-ös szezonban talált be kétszer. Sajnos a meccs végén kiállították, így az Újpest elleni bajnokin nem léphetett pályára.



1978 márciusában is gólt szerzett a Zete ellen, egy szintén 3:0-ra megnyert találkozón. Ezúttal a már 2:0-ra vezető Diósgyőr előnyét háromgólosra növelte 40. percben lőtt góljával. A DVTK ezzel zsinórban kilencedik meccsén szerzett legalább egy pontot hazai pályán, a veretlenség pedig egészen 1979 májusáig tartott. 1980 májusában a Zalaegerszeg elleni 2:2-s döntetlen alkalmával ő szerezte a mérkőzés első gólját, a 7. percben.



Összesen 350 NB1-es találkozón lépett pályára a DVTK színeiben, ez a klub 115 éves történelmének második legtöbb pályára lépésének számít, és 63 alkalommal talált be. 1994-ben a klub edzőjének lett kinevezve, ezt a pozíciót 1995 októberéig töltötte be. 2014 óta a DVTK szakmai tanácsadója.


Oláh Ferenc pályafutásáról ide kattintva olvashatsz bővebben >>>>>>



1.: Borostyán Mihály – 5 gól, 11 pont

1975-ben került a DVTK-hoz, a csapattal kétszer elhódította a Magyar Népköztársasági Kupát, illetve egyszeres magyar bajnoki bronzérmes lett, 241 bajnokin 55 gólt szerzett, ezzel minden idők harmadik legeredményesebb DVTK játékosa az NB1 tekintetében – holtversenyben Fazekas Zoltánnal.



A sajószentpéteri gólvágó a ZTE-nek öt különböző találkozón is betalált. Először 1975 augusztusában volt eredményes DVTK-mezben, történetesen pont a Zalaegerszeg orthonában: a 2-1-re megnyert bajnoki első gólját szerezte a 19 éves játékos. Borostyán betalált az 1979 márciusi, történelmi 4:0-s diadal alkalmával is, ott a mérkőzés második gólját szerezte a 35. percben. Két évvel később újra bevette az egerszegiek kapuját, a DVTK 3-0-ról való feltámadását Borostyán 60. percben szerzett gólja indította meg 1981 áprilisában. A csatár a kiírásban nyolc alkalommal talált be, amivel elhódította a házi-gólkirálycímet. 1983 júniusában ismét ő szerezte a csapat első gólját a ZTE ellen 3-1-re megnyert találkozón. Feledi László gólja után egy szépítőtalálatra még futotta a vendégek részéről, a második játékrészben azonban 10 perc alatt kilenc főre csökkent a Zete, Lippai gólja pedig beállította a 3-1-es végeredményt. 1983 augusztusáan a ZTE ottonában mindössze nyolc perc alatt talált egy gólt, tíz perccel később azonban Török József révén kiegyenlítettek a hazaiak, és ezúttal Borostyán gólja csak egy pontra volt elég. A Fekete Ferenc tréner által irányított csapat valószínűleg nem sejtette, hogy az egész szezonban a ZTE elleni meccs lesz az egyetlen idegenbeli bajnoki, ahol vezetett a csapat – és ott is csak tíz percre. Nem csoda, hogy az idény végén ki is estünk az NB2-be.



Számtalan fantasztikus mérkőzésen csodálhattuk kivételes képességeit, többek között az Aranycsapat nemzetközi menetelése során is. 1979. szeptember 19-én Bécsben játszottunk az UEFA Kupa 1. fordulójában a sokkal esélyesebbnek tartott Rapid Wien otthonában. A csapat alaposan rácáfolt az előzetes esélylatolgatásokra, a védelem nagyon jól állt a lábán és ellentámadásokból rendre gólhelyzeteket alakítottunk ki a hazaiak kapuja előtt. Egy ilyen remek ellenakció során a 88. percben Borostyán ugrott ki a jobb oldalon, középre adott labdáját pedig ki más, mint a legjobb barát, Fükő Sanyi kotorta a hálóba.



1979. november 7-én a skót Dundee United ellen 3-1 arányban megnyert UEFA Kupa visszavágón Misi a Szalai Istvánnal való kényszerítő után védhetetlen bombázta a rövid felső sarokba, megszerezve ezzel első gólunkat.



A Kiismerhetetlen jobbszélső című visszaemlékezésünket ide kattintva olvashatod el >>>>>>



Neked melyik volt a kedvenc ZTE elleni találatod? Az összeállításban szereplő játékosok közül ki a kedvenced? Mit vársz a ZTE elleni mérkőzéstől? Írd meg kommentben.


És ezt olvastad már?
Hozzászólások

Még nem érkezett hozzászólás!

Banner
Mégsem

Loading...
Üzenet küldése...