Banner

Törökországi ellenfeleink - FK Astana

Szerző: | 2014-02-05 17:31:22

Egy régi ismerős csapata ellen nyitja a felkészülési meccsek sorát a DVTK

Az FK. Astana mindössze 5 éves múltra visszatekintő csapat, megismeréséhez egy rövid történelmi áttekintésre is szükség van.

Kazahsztán 1990 októberében nyilvánította magát szuverén köztársasággá a Szovjetúnión belül. Az ország 1991. december 16-án kiáltotta ki függetlenségét, fővárosa pedig Almati, régi nevén Alma-Ata lett.

Asztana csak 1998-ban, Nurszultan Nazarbajev elnök önkényuralma alatt lett Almati helyett az ország új fővárosa.

Furcsa módon a klubot 2009-ben a korábbi főváros két csapata, az Alma-Ata FK és a Megaszport Almati összeolvadásából hozták létre. Annak ellenére, hogy a csapat új székhelye Astana lett, a 2009-es bajnokság első néhány mérkőzését még az almati Központi stadionban játszotta. A Kazah Állami Vasutak révén hatalmas mennyiségű pénz áramlott az egyesülethez, így számos neves labdarúgót igazoltak.

2011. május 20-án a klub Lokomotiv Astanáról FK Astana -ra változtatta a nevét.

Kiemelkedő eredményei:

2x Bajnoki ezüstérmes (2009 és 2013)

2x Kazah kupagyőztes (2010 és 2012)

A csapat a 2010-es kupadöntőben 1-0 arányban diadalmaskodott a Sahter Karagandy csapata felett. A kupagyőzelmet követően azonban nem indulhatott el az Európa Liga sorozatban, mivel nem kapott UEFA-klublicencet. Ezért a 2. selejtezőkörben helyét a bajnoki ezüstérmes Aktobe FK vette át, a kupadöntős Sahter Karagandy pedig az 1. selejtezőkörben indult.

A 2012-es kupadöntőt az Irtysh Pavlodar ellen vívta az FK és 2-0-ra nyert, így másodszorra hódította el a Kazah kupát.

Az Európa Liga selejtezőkörében a bolgár Botev Plovdiv túl nagy falatnak bizonyult, a gárda hazai pályán és idegenben is alulmaradt ellenfelével szemben.

Az FK. Astana stadionja a 30.254 néző befogadására alkalmas Astana Arena. A minden igényt kielégítő multifunkcionális építmény 2009-ben épült, az építkezés összköltsége 185 millió dollár volt. Ez mai árfolyamon átszámolva 42,5 milliárd forint. Túlzás nélkül állítható, hogy ezt az impozáns stadiont a világ bármely pontján örömmel elfogadnák a futballszerető szurkolók.

A csapatban szerb, brazil, kolumbiai, montenegrói, guineai és ghánai idegenlégiósok mellett egy régi ismerőst is felfedezhetünk. Itt játszik ugyanis a DVTK egykori labdarúgója, a közép-afrikai köztársaságbeli Foxi Kethevoama is, aki Kecskemétről igazolt a kazah csapathoz.

És ezt olvastad már?

Ez egy archivált cikk, így nincs lehetőség hozzászólás írására.