Úgy tűnik, reklámblokkolót használsz :(
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
Egy finálé története - Vámos Henrik tolmácsolásában.
A 2013/14-es szezon koránt sem nevezhető átlagosnak a Diósgyőri VTK történelmében. A klub Tomiszláv Szivics vezényletével elhódította a Ligakupát, a bajnoki tabella 5. helyén végzett – amely a 21. században a klub legjobb helyezése - , és persze 33 év után jutott be újra a Magyar Kupa döntőjébe. Az ország második legrangosabb kupasorozatában mindig nagy teljesítmény a végsőkig eljutni, viszont a Diósgyőr útja a 2014-es döntőig az átlagosnál sokkal kalandosabb volt.
Tekintsük meg, hogyan került a miskolci csapat a kupa-arany előszobájába, egy kis történelmi kontextussal megspékelve.
A Magyar Labdarúgókupa első kiírása az 1909/10-es szezonban volt, a DVTK először 1927-ben nevezett a tornára, és történelme legelső kupa mérkőzését is a 2014-es ellenfelével, az Újpesttel vívta. A lilák 1:0 arányban tudtak győzni a DVTK felett, ezzel kiejtették a borsodiakat. 1942-ben történelme során először jutott be a Magyar Kupadöntőbe a DVTK, útján a fináléba több budapesti csapat vesztét is okozta. Az 1. fordulóban a Kispesten (8-2), a 2. fordulóban a BSZKRT (5-1) ellen jutott túl a Diósgyőr, az elődöntőben pedig 6:3 arányban búcsúztatták az Újpestet a Hungária úti MOVE pályán, ezzel revansot vettek a másfél évtizeddel korábbi veresegért. A fináléban sajnos a Ferencváros túl nagy falatnak bizonyult (2-6), azonban az élvonalban harmadik szezonját töltő vasgyári csapatnak az ezüst miatt sem kellett szégyenkeznie.
Bő két évtizeddel a 9. Kerületiek elleni elbukott finálé után ismét egy zöld-fehér brigád állta a Diósgyőr útját a Kupadöntőben, ezúttal a Győri-ETO. A DVTK az egész országot sokkolta azzal, hogy másodosztályú csapatként, többek között az MTK-t és az Újpestet kardélre hányva, bejutott a Magyar Népköztársasági-kupa döntőjébe. A Preiner Kálmán vezette DVTK a legutolsó akadályon már nem tudott felülkerekedni, a rába-partiak pedig 4-0-re győztek, ezzel kezdetét vette a három egymást követő győri kupadiadal.
1977-ben harmadjára is beküzdötte magát a Diósgyőr a Magyar Kupa döntőjébe, és történelme során először hódította el a magas presztízsű trófeát. Ebben az idényben elődöntők helyett az utolsó négy csapat körmérközéseket játszott egymással, és az itt szerzett pontok döntöttek a végső győztesről. A DVTK-n kívül az UTE, a Vasas, illetve az FTC jutott be a legjobb négy közé. Nem sokan számítottak a budapesti óriások között fekete bárányként megbújó diósgyőriek diadalára, Szabó Géza együttese viszont nem törődött az esélylatolgatókkal, és a három meccsből kettőt megnyert (az Újpestet 4:1, a Vasast 1:0 arányban győzte le), ami azt eredményezte, hogy a küzdelmek végén azonos pontszámmal álltak a Ferencvárossal. A zöldek a 2. fordulóban hiába győztek 3-0-ra a DVTK ellen, a borsodiak jobb gólkülönbségüknek köszönhetően kupagyőztesek lettek. A négyes döntő idején a Ferencváros tarsolyában 13, a Vasaséban 2, az Újpest pedig 3 alkalommal nyerte meg a kupasorozatot, így jól látszik, mekkora Dávid-Góliát sztori a DVTK aranycsapatának első kupadiadalja.
Három évvel később a diósgyőri aranykorszak végleg beteljesedett, miután a csapat negyedik kupa fináléját vívta ki, amely során 16.000 néző előtt a Vasas 3-1-es legyőzésével egy újabb MNK kerülhetett a vasgyári vitrinbe.
A 2014-es finálét megelőzően a csapat legutóbbi Magyar Kupa döntőjére 1981-ben került sor, ismét a Vasas ellen, ami a ’80-as finálé visszavágója volt. Ezúttal az angyalföldiek tudtak diadalmaskodni, Izsó Ignác góljával 1-0 arányban, Deák István együttese pedig kénytelen volt a dobogó második fokával beérni. Ezt követően Miskolcon kezdetét vette a több mint 3 évtizedes várakozás az újabb fináléra. Ezalatt az idő alatt az elődöntőbe mindössze kétszer jutott be a csapat (1985 & 2007), de többnyire a tizenhatod-, illetve nyolcaddöntőig menetelt a klub. A 2012/13-as szezonban a kiíras nyolcaddöntőjéből 6-1-es összesítéssel búcsúzott a Diósgyőr a Budapest Honvéd ellen. Az első mérkőzésen Szentes Lázár csapata egy 4-0-s zakóba szaladt bele a 19. Kerületben, így tulajdonképpen a továbbjutás sorsa már itt eldőlt. A számunkra hazai mérkőzésnek bizonyuló visszavágóra kilátogató kevesebb mint 1500 fanatikus aligha sejthette, hogy ez volt az utolsó megaláztatás, amit a DVTK-nak át kellett élnie, mielőtt 33 év után visszatért a hőn áhított Kupadöntőbe. Pedig így történt. A 2013/14-es szezont megelőzően Tomiszláv Szivics-et nevezték ki a csapat élére, a szerb mesteredző pedig a legutoljára csak a DVTK aranykorában látott magasságokba repítette az együttest.
A bajnokságot négy nyeretlen találkozóval indította a DVTK, ezt követően azonban hét egymást követő mérkőzésen húzta be a három pontot Szivics együttese, a telet pedig a 3. helyen töltötte. A tavasz során a csapat bajnoki formája hanyatlott, és október és március között nyeretlen volt az NB1-ben. A szezont az 5. helyen zárta a Diósgyőr, ami holtversenyben a klubtörténelem második legjobb bajnoki helyezése.
Most pedig, tekintsük meg a DVTK útját a döntőbe.
A klub számára oly emlékezetesre sikeredett kupaviadalt a Cigánd SE ellen kezdte meg a Diósgyőr 2013 október 30.-án. A vártnál nehezebben, de végül egy fordulatos találkozón sikerült legyőznie (3-4) az ugyancsak borsodi alakulatot a DVTK-nak. A hazaiak az első játékrész végére 3-1-re vezettek, ráadásul a Cigánd SE-ben szereplő Tempfli Imre a saját kapuját is bevette, egy perccel azután, hogy a DVTK-nak betalált. A második félidőben Tisza Tibor duplájának, illetve William Alves góljának köszönhetően a piros-fehérek megmenekültek a korai búcsútól.
A nyolcaddöntőben a Videoton csapata várta a Diósgyőrt. Egy gólnélküli odavágó után Miskolcon Futács Márkó tizenegyesével nyert összesítésben 1:0-ra a DVTK, és kiejtette José Gomes együttesét. Érdekesség, hogy a legutóbbi alkalom, hogy a Kupában a fehérvári csapattal került össze a Diósgyőr az 1977-es menetelés csoportkörében fordult elő, ahol 5-0-ra tudtak nyerni a piros-kékek. A DVTK 2007 után először kvalifikálta magát a Magyar Kupa negyeddöntőjébe.
A legjobb nyolc között ismét egy nyugati csspattal vívott oda-vissza vágót a Diósgyőr a továbbjutásért, csak úgy, mint 2007-ben, amikor a ZTE volt az ellenfél. Mohammed Abdouraman fejesével a DVTK a párharc első mérkőzésének első támadásából vezetést szerzett (0-1) a Pápai Perutz Stadionban. A hazaiak még az első játékrészben egyenlítettek Csizmadia szabadrúgása révén, aki 17 méterről a kapu jobb alsó sarkáva juttatta a labdát, a 69. percben pedig vezetést szerzett a Lombard Pápa, egy újabb szabadrúgás után. Lazar Marjanovicnak köszönhetően 15 perccel a vége előtt talált egy gólt a DVTK, a hazai visszavágót 2-2-ről várhatta.
A két kupa-párharc között a bajnokság 20. fordulójában is találkozott a DVTK és a Pápa, ahol 2-1-es győzelmével megnyerte első tavaszi bajnokiját az október óta nyeretlen DVTK.
A Videoton elleni kupameccs hősének, Futács parádés akciójának köszönhetően a Diósgyőr már a 16. percben előnybe került, (1-0) negyed órával később pedig a büntetőpontról is eredményes volt (2-0). Bő tíz perccel a vége előtt Zoran Kostic is bevette Szűcs Lajos kapuját, egy hatalmas szabadrúgásgóllal (3-0), így magabiztosan, 5-2-s összesítéssel lépett tovább a következő fordulóba a DVTK, így hét év után a klub második Magyar Kupa-elődöntőjére készülhetett.
A döntőbe jutásért a Diósgyőrnek még meg kellett küzdenie a tabella éllovasával – amely végül a bajnokságot be is húzta – a Debreceni VSC-vel. Az első találkozón egyértelműen a cívisvárosiak domináltak, a korábbi diósgyőri, Seydi, illetve Volas góljával fél óra után 2:0-ra vezettek. Miroslav Grumic tudott szépíteni a DVTK-nak, viszont még az első játékrészben Bódi Ádám révén 3-1-re nőtt a Loki előnye. A második félidőben egy újabb diósgyőri kötelékű játékos, Tisza Tibor talált be Ivan Rados kapujába (4-1), így komoly veszélybe került a DVTK. A rendes játékidő utolsó percében Elek Ákos révén talált egy gólt a csapat, a visszavágóra 4-2-es hátrányból készülhettünk.
Rögtön a második párharc első percében elkezdte a hátrány ledolgozását a Diósgyőr, Kostic felívelt labdáját Debreceni fejelte be a kapuba (1-0). 19 perccel később Kádár elképesztő indításából Bacsa, a debreceni védő bizonytalanságát kihasználva, egy parádés emelés után szerzett gólt (2-0), amivel a DVTK 21 perc alatt megszüntette a debreceniek előnyét. Mindkét fél előtt adódtak lehetőségek, több gól azonban már nem született, ezzel a DVTK egyrészt elégtételt vett a Lokin a 2007-es elbukott elődöntő miatt, másrészt 1981 után jutott újra be a Magyar Kupa döntőjébe.
A döntőben az Újpest várt a borsodiakra, akik a Ferencváros, a Pécs, illetve az MTK kiejtésével kerültek a Puskás Ferenc Stadion gyepére. A finálé volt a két csapat kilencedik találkozása a kupasorozatban 1928, 1942, 1965, 1967, 1975, 1977, 1981, illetve 1996 után, a mérkőzést megelőzően mérleg egyaránt 4-4 győzelem volt. Ami a finálékat illeti, az 1977-es négyes döntőben a DVTK 4-1-re verte az Újpestet Görgei János mesterhármasaval. A 2013/14-es szezonban mindkét klub 2-0-ra tudott nyerni hazai pályán a másik ellen, így mindenképp egy ki-ki mérkőzésre lehetett számítani.
Eljött hát a nap. Három évtized után a Diósgyőr a 21. században sosem látott közelségbe került a Magyar Kupa-diadalhoz. A mérkőzésen eltiltás miatt a kispadon nem jelen lévő Tomiszláv Szivics lehetővé tette azt, hogy a szívmelengető történetek a kupát kétszer is elhódító diósgyőri aranycsapatról ne csak a múltba érjenek el, továbbá, hogy egy újabb diósgyőri generációnak legyen mit mesélni. Hirtelen, mintha, csak egy napra is, de visszacsöppentünk volna a dicsőséges ’70-es évekbe. A mérkőzés koreográfiájára az Ultras Diósgyőr egy Kárpátia dalszöveget választott, piros-fehér lufik hadseregével feldíszítve.
A több mint 10.000 diósgyőri fanatikus pedig nem riadt el a fővárosiaktól, nem félték hangukat hallattatni, és megmutatták, milyen az igazi szenvedély, amikor nem a trófeák és a csillogás miatt követsz egy csapatot, hanem azért, mert jót tesz a lelkednek.
Kattints ide és az amigeleken.hu galériájában több, mint 300 fotót találsz a kupadöntőről >>>>>>>
Életem meccse sorozatunkban sp szurkolótársunk írta meg élményeit a kupadöntőről >>>>>>>>
A találkozó sajnos az újpestiek számára indult jobban, és a 6. percben Balogh Balázs szabadrúgását Litauszki fejelte be a kapuba (1-0). A gólt követően mindkét tábor előtt rohamrendőrök sorakoztak fel. Volt is rá szükség, hiszen a találkozó feszült hangulatban telt. Mind az Újpest, mind a DVTK lelkét, szívét ott hagyta a pályán, hiszen mindketten a régmúlt csodáit próbálták a jelenbe csábítani.
A meccsen folyamatosan veszélyeztetett a DVTK, viszont Balajcza a helyzetek nagyrészénél résen volt. A lilák a 91. percig kapaszkodtak a vezetésbe, amikor Barczi lapos beadását Bacsa bombázta közelról a kapuba, ezzel nagy valószínűséggel Richter-skálát megszégyenítő hangrobbanást okozva a diósgyőri szektorban.
A két lábon járó gólveszélynek, Bacsának a hosszabbítasban is volt egy nagy helyzete, ami sajnos nem talált kaput. Szintén a hosszabbításban Solymosi játékvezető minden bizonnyal élete legmegkérdőjelezhetőbb döntését hozta, amikor Kádár Tamásnak azonnali piros lapot mutatott fel egy rosszul megítélt becsúszás miatt. Jóllehet, hogy a súlyos hiba a DVTK aranyérmébe került. A döntőt, ahogyan azt sajnos tudjuk, végül a futball legkegyetlenebb arca, a tizenegyespárbaj döntötte el. Míg az újpestiek rúgói hibátlanok voltak, diósgyőri részről William Alves és Senad Husic is kihagyták büntetőjüket, így 2002 után újra Magyar Kupa győztes lett az UTE.
Az Újpest végül nem kapta meg az UEFA-Licenszet, így a DVTK indulhatott az Európa-Liga selejtezőkörben.
Sosem tudjuk meg, mi lett volna a végkimenetel, ha Kádár is a pályán marad, de akárhogy is, felejthetetlen élményt okozott a csapat. A vereség ellenére Tomiszláv Szivics fiai örökre beírták magukat a vasgyári krónikákba, és reméljük, hogy mihamarabb viszont láthatjuk csodálatos klubunkat a Magyar Kupa döntőben.
A DVTK újpest elleni góllövőiről itt tudsz bővebben olvasni: https://www.amigeleken.hu/hirek/a-stadion-ahol-tobb-mint-negy-evtizeden-at-nem-tudott-nyerni-a-dvtk-2025-04-25
Te kint voltál a kupadöntőn? Szerinted mikor láthatjuk újra Fináléban a DVTK-t?
Írd meg kommentben.
Ezt a futballünnepet nem akarják egyesek, vagy egyszerűen nem érdekli őket Diósgyőrben...Pedig nem olyan sok kellene hozzá. Ez még messze nem jelent európai sikersorozatokat később a kupákban...