Bemutatjuk: Valencia Basket Club

Szerző: Jáborcsik András | 2023-11-22 10:28:00

Az Euroliga hatodik fordulójában egy nagyon kemény ellenfél vár a veretlen diósgyőri lányokra.

Az Euroliga hatodik fordulójában egy nagyon kemény ellenfél vár a veretlen diósgyőri lányokra. A spanyol Valencia Basket Club ugyanis tele van rutinos, nagy nemzetközi tapasztalattal bíró, válogatott meccsek sokaságát maga mögött tudó spanyol, ausztrál és német válogatott játékosokkal. Nagyon kemény dió lesz, az biztos.

A Valencia a tavalyi kiírásban csak a Final Four-ba jutásért vívott párharcban bukott el a végül a döntőbe is bejutó Schio ellenében. A csoportkört kilenc győzelem, öt vereség mérleggel a harmadik helyen zárták a Fenerbahce és az USK Praha mögött. A negyeddöntőben a másik csoport második helyezettjével, a Schio-val mérték össze tudásukat. Az első meccsen az olasz csapat diadalmaskodott tizenkét ponttal (75-63), majd a visszavágón ötpontos spanyol siker született (80-75). A mindent eldöntő harmadik összecsapáson a félidőre nyolcpontos előnyt szereztek az olaszok, amit a VBC a harmadik negyed végére háromra csökkentett. A végén viszont a Schio ünnepelhette a prágai négyesdöntőbe jutást (62-53).

Az idei kiírásban a Valencia az első öt fordulóban a Fenerbahce-t kivéve ugyanazokkal az ellenfelekkel találkozott, mint a mi lányaink. A mieink veretlenül zártak, míg a spanyolok három győzelmet és két vereséget könyveltek el. Az első fordulóban a toronymagas esélyes török csapat 96-66-ra páholta el őket, a második fordulóban hazai pályán tizenkilenc ponttal múlták felül a lengyel Lublint, majd a harmadik fordulóban idegenben verték kilenc ponttal a Lyont.

A negyedik fordulóban a Sepsi volt az ellenfelük hazai pályán és tizenegy pontos hazai siker született. A Sepsi alaposan meglepte őket az első negyedben (10-20), de második negyedből kezdve érvényesült a papírforma. Az előző fordulóban Zaragozába látogatott a VBC és a találkozó végén 59-47-et mutatott az eredményjelző a hazai csapat javára.

Nézzük meg egy kicsit alaposabban, kik várnak a lányainkra szerdán.

A 33 éves, 190 cm magas spanyol válogatott Cristina Ouvina a 2020-2021-es szezontól a Valencia csapatának a tagja. Rendkívül gazdag nemzetközi tapasztalattal rendelkezik, már a 2010-2011-es szezonban (!) az Európa Kupában szerepelt a Mann Filter csapatában. A Valencia már az ötödik Euroligás csapata, korábban szerepelt a Nadezhda, a Wisla Can-Pack, a Bourges, az USK Praha együtteseiben.

2013 óta tagja a spanyol felnőtt válogatottnak, a tokiói olimpián négy meccsen lépett pályára a negyeddöntőig jutó spanyol nemzeti csapatban és 11,8 pontot, 6,5 lepattanót és 5,5 asszisztot átlagolt. Az idei izraeli-szlovén közös rendezésű Eurobasket sorozatban hat meccsen szerepelt az ezüstéremmel záró válogatottban és 4,2 - 2,7 - 3,3 mutatóval zárt.

Alba Torrens 2008-tól (!) szerepel a spanyol nemzeti csapatban. A 34 éves, 190 cm magas játékos három olimpián (2008, 2016 és 2020) vett részt a spanyol válogatottal. Legeredményesebb a 2016-os riói olimpián volt, itt nyolc meccsen 16,4 - 5,8 - 3,1 mutatóval zárta a sorozatot. A végül ezüstéremmel záró spanyol csapat két vereséget szenvedett csak a tornán, mindkétszer - a csoportkörben és a döntőben is - a végső győztes amerikai csapat előtt kellett fejet hajtaniuk.

A 2023-as Európa bajnokságon 11,5 pontot, 3,7 lepattanót és 2,0 asszisztot átlagolt.

2010-től (!) szerepel az Euroligában, tagja volt a Halcon Avenida, a Galatasaray (3 szezon) és az UMMC Ekaterinburg (8 szezon) gárdáinak, majd az előző szezonban tért vissza hazájába. Az idei kiírásban eddig lejátszott öt meccsen 10,0 pont, 3,4 lepattanó és 1,8 gólpassz volt a mutatója.

A szintén rutinos, 31 éves, 177 cm magas Queralt Casas 2020-től a Valencia csapatának a tagja, ez a kilencedik csapat a pályafutása során, amelyikkel nemzetközi kupasorozatban szerepel. A magyar kosárlabda szerelmeseinek ismerős lehet a neve, ugyanis a 2018-2019-es szezonban a Sopron Basket együttesében játszott és az Euroliga meccseken 8,4 pont, 5,2 lepattanó és 3,7 gólpassz mutatót produkált.

A 2010-2011-es szezonban Cristina Ouvina csapattársa volt az Európa Kupában a Mann Filter csapatában. Egy olimpián, egy világbajnokságon és három Európa bajnokságon is szerepelt a spanyol válogatottal. A 2018-as hazai rendezésű világbajnokságon bronzérmes lett, 2019-ben Európa bajnoki címet szerzett, míg az idei Európa bajnokság döntőjében 14 ponttal a spanyol válogatott legeredményesebb tagja volt.

A szintén rutinos 31 éves ausztrál Rebecca Allen 2014-től tagja az ausztrál válogatottnak. A 2022-es ausztrál rendezésű villágbajnokságon együtt szerepelt a nemzeti csapatban a mi Darcee Garbinunkkal és átlagban 8,0 ponttal, 3,2 lepattanóval és 1,0 assziszttal járult hozzá hazája válogatottjának bronzérméhez. Ugyanitt Darcee mutatója 3,9 pont, 1,1 lepattanó és 0,6 gólpassz volt átlagban. Allen részt vett a tokiói olimpián, itt 5,8 - 3,8 - 2,5 volt a mutatója.

Gazdag WNBA rutinnak is rendelkezik, 2015 és 2022 között a New York Liberty csapatának a tagja volt, az idei szezonban a Connecticut Sun színeiben 42 meccsen lépett pályára, meccsenként átlagosan 21,6 percet töltött a pályán és 6,4 pontot, 2,9 lepattanót és 0,9 asszisztot átlagolt.

2021-ben igazolt a Valenciához, ezt megelőzően Európában a lengyel Arka Gdynia és szlovákiai Good Angels Kosice együtteseiben szerepelt.

A 29 éves, 194 cm magas német Marie Gülich 2019 óta felnőtt válogatott. Az idei Európa bajnokságon hatodik helyezést ért el a német válogatottal. A kontinensviadalon 11,6 pont, 8,9 lepattanó és 2,9 assziszt volt a mutatója.

Az Euroligában korábban a Reyer Venezia és az Arka Gdynia együtteseiben is szerepelt. 2021-től a Valencia együttesének a tagja. Az előző Euroliga kiírásban 16 meccs lépett pályára és 8,6 pontot, 4,5 lepattanót, valamint 1,6 gólpasszt átlagolt.

Három WNBA csapatban is megfordult pályafutása során, a Phoenix Mercury, az Atlanta Dream és a Los Angeles Sparks csapataiban sorrendben 4,7 - 10,8 - 10,7 percet töltött a pályán átlagban meccsenként.

A szintén spanyol válogatott Leticia Romero 2020-tól a Valencia játékosa. A 28 éves, 172 cm magas kosaras 2014-től tagja a nemzeti csapatnak, a 2016-os riói olimpián 5,8 ponttal, 2,1 lepattanóval és 1,4 gólpasszal segített a csapatot az ezüstéremhez.

Már tizenhat (!) éves korában bemutatkozott az Európa Kupában a Gran Canaria csapatában, Euroliga tapasztalatot pedig az USK Praha és a Valencia színeiben szerzett.

A fiatalabb korosztályhoz tartozó spanyol válogatott Raquel Carrera 2016 óta szerepelt a korosztályos válogatottakban, 2021-ben mutatkozott be a felnőtt válogatottban, részt vett a tokiói olimpián, a 2023-as izraeli-szlovén közös rendezésű Európa bajnokságon ezüstérmet szerzett nemzeti csapatot 10,3 ponttal, 5,7 lepattanóval és 1,5 gólpasszal segítette.

A 22 éves, 190 cm magas kosaras az előző Euroliga sorozatban 17 meccsen szerepelt, 10,2 pontot, 4,9 lepattanót és 1,4 asszisztot átlagolt.

A 192 cm magas 25 éves amerikai Nadia Fingall az előző két szezont az Estudiantes Madridnál töltötte, mindkét szezonban az Európa Kupában szerepelt. A 2021-2022-es szezonban 10,8 - 9,1 - 1,3, míg a tavalyi sorozatban 13,3 - 6,6 - 1,5 volt a mutatója.

Az első fordulóban a Fenerbahce elleni meccsen 14 ponttal a csapat legeredményesebb játékosa volt.

A Valencia eddig lejátszott öt Euroliga meccsét vizsgálva azt lehet megállapítani, hogy kilenc-tizes rotációban játsszák a meccseiket. A pályán töltött időt tekintve az látható, hogy eddig mindössze két olyan meccsük volt, ahol játékos harminc percnél többet töltött a pályán (Queralt Casas 30:24 a Zaragoza ellen és 31:12 a Sepsi ellen valamint Alba Torrens szintén a Sepsi ellen).

Érdekesség, hogy a Lublin elleni meccsen tizenegy (!) játékos is tíz percnél több játékidőt kapott Rubén Burgos vezetőedzőtől. Még a keret tizenkettedik tagja, a 19 éves Alicia Florez is 9:06-ot töltött a pályán. Ez hűen jelzi a Valencia keretének a mélységét.

Azt hiszem, nyugodtan kijelenthető, hogy lányainknak extra teljesítményt kell nyújtani szerdán a Valencia ellen, hogy meg tudjuk őrizni a veretlenségünket.

Mi, Diósgyőr szurkolók nem lehetünk eléggé hálásak a klubvezetésnek, a szakmai stábnak és természetesen a diósgyőri lányoknak, hogy a kosárlabda elit legnagyobbjait láthatjuk testközelből játszani, akiknek a játékát eddig csak a TV képernyők előtt csodálhattunk. Nekünk nincs más dolgunk, mint megtölteni az Arénát és buzdítani a lányokat.