Banner

A DVTK legeredményesebb játékosai az MTK ellen

Szerző: Vámos Henrik | 2025-05-15 18:38:00

Vámos Henrik összeállítása.


Szombaton este 8-tól a Diósgyőr az MTK csapatát fogadja az OTP Bank Liga 32. fordulójában. A két gárda 100. élvonalbeli találkozóját nem a DVTK várja esélyesebbként, hiszen a bajnokságban 4, soron következő ellenfele ellen 6 mérkőzés óta nyeretlenek a piros-fehérek, a minket 5 ponttal megelőző látogatók pedig 2018 óta nem kaptak ki Miskolcon. Ráadásul, ez csak fekete-fehér statisztika, arról nem beszélve, hogy az elmúlt három bajnokin a csapat nyerni akarásának jelét se látni, a Nyíregyháza elleni 1-0-ra elveszített Keleti Rangadón például mindössze egy kaput eltaláló lövést mutattak fel a srácok. Ha egy állítólag presztízs összecsapásnak számító Derbin ezt tudja nyújtani a Diósgyőr, milyen lehet a teljesítmény egy könnyűnek titulált mérkőzésen? A kérdés természetesen költői, hiszen a május 4.-ei, Zalaegerszeg elleni hazai bajnokin azt is volt szerencsénk látni. Ebből a szezonból két találkozó van hátra, lényeges javulásra semmiképp se számítsunk, azt viszont reméljük, sőt, követeljük, hogy a csapat ebben a 180 percben végre mutasson egy kis lelket, egy kis harciasságot.


A két gárda egymás elleni múltjáról a legutóbbi, 4-0-s vereséget megelőzően írtam:


https://www.amigeleken.hu/hirek/mtk-dvtk--a-parharc-tortenete-diosgyori-szemszogbol-2025-02-21


Az a találkozó számomra nem csak a végtelenül elkeserítő játék miatt marad fájó emlék, hanem amiatt is, hogy a bajnoki másnapján a Hidegkúti Nándor Stadionban vedelt sörök utolértek, Jurina gólja pedig még akkor is kísértett. Szerény meccsre járó karrieremben először fogadtam meg, hogy soha többet nem fogyasztok alkoholt DVTK mérkőzéseken. Najó, 4-5 sör azért belefér meccsenként, nem?


Reméljük, az elmúlt néhány nap elegendőnek bizonyult a Városi Stadionban elszenvedett pofon kiheverésére, most pedig tekintsük meg azokat a játékosokat, akik ha szombaton pályára lépnének, minden bizonnyal betalálnának a budapestiek kapujába, ahogyan azt számtalan alkalommal tették diósgyőri pályafutásuk során. Íme, a legeredményesebb DVTK játékosok az MTK ellen.


Fekete László – 2 gól, 6 pont

Fekete László két év kölcsönlétet a Miskolci VSC-nél leszámítva teljes pályafutását a DVTK-ban töltötte. A bodrogszegi csatár, aki névrokona az újpesti ezüstcipős legendának, 266 alkalommal lépett pályára a diósgyőri piros-fehér szerelésben, és 33 alkalommal talált be, így a vasgyári alakulat történelmének nyolcadik legeredményesebb játékosa. Számos sorsdöntő diósgyőri gólhoz fűződik a neve, például a Besiktas 5:0-s hazai legyőzéséből két góllal vette ki a részét 1977/78-ban a Kupagyőztesek Európa Kupája 1. fordulójában, de eredményes volt a Rapid Wien, illetve Dundee United csapatai ellen a DVTK 1979-es UEFA-Kupa menetelésében, továbbá az 1980-as Magyar Kupa döntőben.



Az említetteknél jóval kevésbé emlékezetes, ám hasonlóan győzelmet érő találatokat az MTK Budapest csapata ellen is jegyzett. Az 1976/77-es NB1-es szezon utolsó hazai találkozóján Kerekes János egy perc alatt duplázni tudott a kék-fehérek ellen, pár perc elteltével pedig Fekete László is betalált, hatodik szezonbeli gólját szerezve. A fővárosiak egy gólt még tudtak szerezni, azonban a végkimenetel megváltoztatásához ez kevés volt, a Diósgyőr pedig öt bajnoki után nyert újra. A 33. fordulót megelőzően utoljára szintén egy budapesti klub, a Honvéd ellen sikerült győzelmet (1-0) aratni. 1978 augusztusában is bevette az MTK kapuját Fekete, sőt, a mérkőzést is a DVTK aranycsapatának csatára döntötte el. Burg László révén az MTK nem sokkal a félidő előtt előnybe került, a második félidőben viszont Tatár György, majd Görgei János góljával már a DVTK vezetett (2-1). A vendégek részéről felcsillanhatott némi remény a pontszerzésre, hiszen Takács 15 perccel a vége előtt betalált Veréb György kapujába (2-2), itt jött be a képbe Fekete László, aki a 80. percben beállította a végeredményt (3-2). Szabó Géza csapata megszerezte első győzelmét az évadban.


Fekete László életéről a Foci Történelem blog In memoriam "Hol vagy ti régi játszótársak" című sorozatában olvashattok:


http://focitortenelem.blogspot.com/2010/10/in-memoriam.html



Bacsa Patrik – 3 gól, 6 pont

A miskolci születésű csatár a DVTK saját nevelésű játékosa, 2006-ban került a klub utánpótlásához, 2009-ben pedig aláírta első profi szerződését. Bemutatkozására 2010 májusában került sor a Zalaegeszeg ellen. Első találatát az NB2-ben sikerült megszereznie, a Vecsés elleni bajnokin 2011 márciusában, a 2011/12-es szezon utolsó játéknapján pedig első két élvonalbeli gólját is meglőtte a már kiesett Vasas hálójába.



A budapesti kék-fehérek ellen három alkalommal is betalált, góljai hat pontot értek a DVTK-nak. Erre először 2013 decemberében volt képes, amikor 2-0-s állásnál Abdouraman passzát váltotta gólra a Hidegkúti Nándor Stadionban. A hajrában Nikházi Márk éles szögből talált be volt csapata ellen (2-2), és megmentett egy pontot a DVTK-nak.



A 2015-ös naptári évben Bacsa, vagy ahogyan csapattársai becézték, “Pepe”, kétszer is gólt szerzett az MTK ellen. A 2014/15-ös kiírás utolsó fordulójában Bacsa Patrik gólja elég volt ahhoz, hogy a DVTK 1:0-ra legyőzze az MTK-t, ezzel utolsó öt bajnokijából négyet húzott be a miskolci csapat. Néhány hónappal később, az immáron 12 csapatos NB1-ben a sajátnevelésű játékos újra gólt lőtt Hegedűs Lajosnak, ezúttal a 69. percben volt eredményes, amellyel az eredményt 1-1-re módosította. Bacsa tagja volt a 2011-es NB2 bajnokcsapatnak, illetve a 2014-es Ligakupát nyerő, Magyar Kupa fináléig eljutó DVTK-nak. A Diósgyőrt 2020-ban hagyta el a klubot több mint 200 bajnokin képviselő játékos, 28 élvonalbeli gólt jegyzett. Jelenleg a BVSC-Zugló játékosa.






Csorba János – 4 gól, 0 pont

Az 1950-es évek DVTK-jának meghatározó játékosa, Csorba János 1950-től ’58-ig erősítette a Diósgyőrt, 67 bajnokin 25 gólt szerzett. Csorba három különböző mérkőzésen is betalált az ’50-es években háromszoros magyar bajnok kapujába, pontot azonban sajnos egyik gólja sem ért, hiszen mire a DVTK megszerezte első élvonalbeli diadalját az MTK-val szemben, addigra Csorba már az MVSC kötelékében volt. Ennek ellenére az MTK védői bizonyára egy életre megjegyezhették a nevét.


Az 1952.04.13-án lejátszott Budapesti Dózsa-Diósgyőri Vasas bajnokin az öszeállításunk balról jobbra: Károlyi, Török, Futó I, Dobó, Palicskó II., Pesti, Futó III., Pocsai, Csorba, Vetér és Kakuszi


Az 1951-es szezonban a miskolci csatár volt az első játékos, aki betalált az egész kiírásban egy mérkőzést veszítő bajnokcsapatnak, és mindjárt kétszer is megtette azt. Sajnos a dupla sovány vigaszként szolgált a Diósgyőri Vasas számára, mert a kék-fehér klub 5:2 arányban nyerte a találkozót. Az évad második találkozóján is kiütötte csapatunkat az MTK, 1951 novemberében 7:0 arányban tudtak győzni. 1952 áprilisában az előző kiírásban 13 találattal a házi gólkirályi-címig jutó Csorba ismét betalált Gellér Sándor kapujába, ám gólja ezúttal sem volt mérvadó a 2:8-as végeredményben. Néhány hónappal később a többek között Hidegkúti Nándor, és Zakariás József nevével fémjelzett Budapesti Bástya 5-1-re ütötte ki a DVTK-t, amely egyetlen találatát Csorba János szerezte. 1958-ban a Miskolci VSC csapatához igazolt.



Sikora Ferenc – 4 gól, 6 pont

A miskolci Sikora Ferenc egész pályafutását az őt felnevelő Diósgyőrben töltötte, tagja volt az 1965-ben MNK-döntőig menetelő DVTK-nak. A saját nevelésű játékos 1962-ben muttakozott be a felnőttek között, 1964-től pedig állandó része lett a csapatnak. A ’60-as évek DVTK-legendája 1968-ban szerezte első találatát az MTK ellen, egy 4:2-re elvesztett bajnokin az NB1 10. fordulójában. Az eredmény azt jelentette, hogy hat mérkőzésre nőtt Teleki Gyula együttesének bajnoki nyeretlensége. A szezon második “libások” elleni találkozóján a Diósgyőr revansot tudott venni a kék-fehéreken, és 3-1-re győzte le a Hidegkúti Nándor -immáron edzőként- vezette klubot. A bajnoki első találatát Sikora szerezte, példáját Horváth és Szurcsányi András követte. A kiírást az MTK a 11., a DVTK a 13. helyen zárta.


Girnyó jellegzetes lövőmozdulata


1971 szeptemberében Sikora duplával járult hozzá a DVTK 4:1-es sikeréséhez a Palicskó Tibor-irányította MTK-val szemben, így a harmadik DVTK-játékos lett Csorba János és Szurgent Lajos után, aki 90 perc alatt kétszer is betalált a kék-fehéreknek. 194 bajnoki mérkőzésen 31 gólt lőtt a Diósgyőrben. 2022-ben, 78 évesen hunyt el Tiszavasvári nyaralójában.


Sikora Ferenc pályafutásáról ide kattintva tudhatsz meg többet >>>>>>



Borostyán Mihály – 5 gól, 6 pont

Tíz szezont húzott le a DVTK-ban, a diósgyőri aranycsapat kiemelkedő játékosa, 241 bajnokin 55 rúgott gól a mérlege, ami a klub örökranglistájának harmadik helyét jelenti utóbbi tekintetben. A sajószentpéteri labdarúgó 1974-ben került a DVTK-hoz, első gólját az 1974/75-ös NB1 nyitófordulójában szerezte. A klub házi gólkirály-címet négy egymást követő idényben is elhódító Borostyán az MTK kapuját öt alkalommal is bevette, ráadásul az első Diósgyőr játékos lett, aki kétszer is duplázni tudott a kék-fehéreknek.



1980 szeptemberében a DVTK történelme során először verte meg 3 egymást követő bajnokin is az MTK-t, Borostyán pedig két góllal járult hozzá a 3:1-es történelmi diadalhoz, ami 8 forduló után a hazaiak első NB1-es győzelme volt. Két évvel később a legenda ismét nagy szerepet játszott az újabb MTK elleni győzelemben, ezúttal 27 percre volt szüksége Borostyánnak a duplához, a budapestieknek pedig csak egy szépítő gólra futotta (2-1) nem sokkal a vége előtt, így a Diósgyőr tizenkettedik MTK elleni hazai meccsén maradt veretlen a kék-fehérekkel szemben. Ez egyébként a csapat legjobb sorozata a 23-szoros magyar bajnok ellen, az 1970 május, és 1998 április között tartó széria alatt 16 miskolcon rendezett DVTK-MTK párharcból a Diósgyőr 15 bajnokin veretlen maradt, ráadásul hat egymást követő győzelmet könyvelhetett el a klub az MTK ellen 1978 és 1991 között. A DVTK számára kieséssel végződő 1983/84-es kiírás második találkozóját már az MTK nyerte, az évadban kilenc alkalommal eredményes Borostyán viszont ezen a meccsen (1-3) is betalált.



A diósgyőri aranycsapat gólgyárosa 1985-ben távozott az Acélvárosból, a következő idényben pedig a Vasas csapatával karrierje során harmadjára is elhódította a Magyar Kupát. Sajnos ő is azon DVTK legendák közé tartozik, akiket túl korán szólítottak odafentről, 2005-ben hagyott itt minket, mindössze 49 évesen. 2005-ben a DVTK aranycsapatának öregfiú válogatottja megmérkőzött a Fradi öregfiúkkal. A gálameccs előtt többek között a Sajószentpéterről származó csatár emléke előtt gyászszünettel adóztak.



Borostyán Misi pályafutásáról ide kattintva olvashatsz bővebben >>>>>>>>



Horváth András – 6 gól, 7 pont

A varbói születésű támadó egész karrierjét a DVTK-nak szentelte, 173 NB1-es mérkőzésen 64 gólt termett, ezzel a csapat történelmének legtöbb élvonalbeli találatával ő rendelkezik. A gólgyáros Horváth hat gólt lőtt az MTK-nak, 1968 májusa és 1968 szeptember között négy egymást követő találkozón is talált rést a kék-fehérek védelmében. 1968-ban kétszer talált be a budapesti csapatnak, előbb májusban a 4-2-re elveszített bajnokin, majd a szezonban 12 gólig jutó Horváth augusztusban is bevette az MTK kapuját, ezzel segítve a Diósgyőrt az MTK nyolc év utáni legyőzésében (3-1).


A két jó barát: Kovács Pál és Horváth András


A következő naptári évben sem érezhette hálóját biztonságban Hajdú József, hiszen a csatár 1969-ben is mindkét MTK elleni találkozón eredményes volt: májusban Horváth szerezte a csapat szépítő találatát (1-3), a Hungária Körúton viszont általa szerzett vezetést a DVTK az 1:1-re végződő meccsen. Majdhogynem napra pontosan egy évvel később ismét gólt rúgott a 8. Kerületben, most azonban nem ért pontot a találata (4-1). Egy héttel később a Budapest Honvéd csapatát 3-1-re győzte le a Diósgyőr, amiből Horváth egy duplával vette ki a részét, így hat forduló után hat gólt jegyzett a bombázó. A “visszavágón” sem találta meg az MTK védelme az anti-Horváth cseppet, és a szezonban kilenc gólt szerző játékos góljával (1-0) revansot vett a DVTK az őszi vereségért. Horváth a kiírás végén harmadjára is elhódította a házi gólkirály-címet, és kezdetét vette az örökös gólkirály egyedüralma ezen téren, hiszen a soron következő három kiírasban egyaránt övé volt a “cím”, ezzel ő mondhatta el magáról a legtöbbször Diósgyőrben, hogy az adott szezon legeredményesebb játékosa volt (6).


Horváth Bandi az ilyen helyzetekben nem hibázott


Az 1973/74-es NB2-es szezonban a liga gólkirályi-címét is bezsebelte a Diósgyőr bajnoki címével záródó kiírásban. Az 1975/76-os szezon után katonai szolgálat gyanánt két évet töltött a Honvéd Papp József SE-nél, az élvonalba viszont sosem tért vissza. Sajnos ő is iszonyatosan korán hagyott itt minket, csupán 52 évesen, viszont küzdőszellemével örökre beírta magát a diósgyőri történelemkönyvekbe.


1950 óta 69 DVTK játékos talált be az MTK ellen az élvonalban. Duplázni Szurgent Lajos, Geoges Griffiths, Fekete Ferenc, Kerekes János, illetve Borostyán Mihály tudott, utóbbi kétszer is.



A Diósgyőr összes NB1-es gólszerzője az MTK ellen:



Neked melyik a kedvenc DVTK találatod az MTK ellen, amit élőben, vagy a TV előtt átéltél?

Mi a tipped a szombati mérkőzésre? Írd meg kommentben.


És ezt olvastad már?
Hozzászólások

2025-05-19 13:08:23 Kék öves, Tag

A Horváth Bandi fényképét látva előjönnek a régi gyerekkori emlékek.14-15 évesen a nagy stadion  fűves pályályán egy vasárnap délelőt ifi mecss zajlik. a DVTKiakkori ifi csatársora a következő:  Farkas Józsi "a postás" Sverla Laci"a műszaki rajzoló"-Ő rajzolta a Hódi Zoli által készített házterveket a DVTK kapusának ,Hováth Bandi "a Cukros", igaz ezt a becenevet a honvédségnél szerezte. .KökényBéla "kis Kökesz" azaz "cigány". Bohus Árpi "a balláb"

Nem volt rossz csatársor de már akkor kitünt egy halkszavű , jó felépitésü srác közöttük :a Bandi Nagyon gólérzékeny-minden idegszálával kapura törő,  ,messziről is jól lövő középcsatár vol tAzt tudni kell ,hogy a bátyja az Imre a Solymosi,  Kovács Mustos ifi csapat kitünő hátvédje volt !A Bandival együtt voltam katona a Petőfi laktanyában Miskolcon Én 1966-67 évet töltöttem a katonaságnál és a Bandi már '66     ban ott szolgált mint élelmiszer raktáros,

Nyugodtan fordulhattunk hozzá kajáért mert mindig szívesen segített mindenkin. Innen jött a "Cukros" becenév.

Egy fénykép és jönnek az emlékek -alig lehet elfojtani őket !Nagyon- nagyon jó focista volt a Bandi aki méltatlanul fiatalon hagyott itt minket !

A cikk komoly visszaemlékezés a régi időkre-köszönjük- de nem értem az 1975-76 os katonai megjegyzést? Valószínű elírás .Lévén 1945 születésű volt 30 évesen nem vonultattak katonának senkit sem.

Mily szomorú tény, hogy az említett  csatársorből már csak a hozzá szóló  van életben.

Nyugodj békében Horváth Bandi!

5. wexeye |Válasz erre: 3. vebgy
2025-05-17 06:38:05 Fekete öves, Őstag

Vele kapcsolatban a várakozások voltak túlzóak szerintem. Hány saját nevelésű játékos futott be ilyen karriert a 21.században? Egy sem. Ő itt tudott olyan focista lenni,amilyen a karrierje csúcsán volt. Ha nem azt nyújtotta mint Szivics alatt, az sokszor az épp aktuális edző,az akkor is jellemző fejetlenség,szakmaiatlanság miatt volt. Ahonnan Bódog alatt visszajött,nem sokan lettek volna rá képesek. Nem tudott a Diósgyőrön,Miskolcon kívül létezni,teljesíteni és ez nem megbecsülve volt. Sok sok Bacsa kellene még!

2025-05-16 22:11:30 Narancs öves, Lelkes újonc

Azért a “vigyorinak” nagyon köszönhetjük az őszt és a bentmaradást!

3. vebgy* |Válasz erre: 2. wexeye
2025-05-16 21:33:36 Fekete öves, Veterán

Az a gyerek is olyan "magyaros" pályát futott be....mélyen a várakozásaink alatt. Ahogy oly sokan mások is

2025-05-16 21:24:22 Fekete öves, Őstag

Az oly sokat szidott Bacsa valahogy csak meg meg jelenik az ilyen összeállításokban...

A kedvenc MTK elleni gólom pedig Lőrinc Emil öngólja. A nappaliban a rádió előtt ülve hallgattam a körkapcsolást. Óriási dolog volt akkor nyerni a Hungária körúton 

2025-05-16 11:14:13 Fekete öves, Veterán

Szép összefoglaló, grat......örömmel olvastam!

Banner
Mégsem

Loading...
Üzenet küldése...