Banner

A DVTK legnagyobb hazai bajnoki győzelmei budapesti csapatok ellen

Szerző: Vámos Henrik | 2025-11-26 17:00:00

Vámos Henrik összeállítása.


Vasárnap este a DVTK 4-0 arányban ütötte ki az MTK csapatát a Fizz Liga 14. fordulójában, ezzel egyrészt elégtételt tudott venni az augusztusi 5-0 után, másrészt történelme legnagyobb győzelmét aratta a kék-fehér csapat ellen. A precedens nélküli diadal arra inspirált, hogy megnézzem a Diósgyőr legnagyobb arányú győzelmeit valamennyi fővárosi csapat ellen az Acélvárosban.


Újpest - 1942. 10. 04. - DiMÁVAG 5-2 Újpest

A negyedik kerületi lila-fehérek ellen 1942-ben aratta legnagyobb győzelmét a DVTK. Az NB1 7. fordulójában Penderi, Klimek, illetve Kertész góljával, továbbá Fazekas duplájával 5-2 arányban fektette két vállra az Újpestet Csapkay Károly együttese. Az idény során ez volt a harmadik alkalom, hogy egy fővárosi csapat ellen játszottak a piros-fehérek. A nyitónapon a Törekvés SE (2-1) ellen győzelemmel kezdtek a Vasgyáriak, a Csepel ellen azonban egy végtelenül megalázó, 9-1-es vereséget szenvedett a Diósgyőr. Azóta már többször is előfordult, hogy a DVTK három góllal gyűrje maga alá a lilákat (1999, 2006, 2019), öt találatot azonban sem a ‘42-es diadalt megelőzően, sem az azóta eltelt 80 évben nem tudtunk lőni a hússzoros magyar bajnok kapujába.


Az Újpest elleni fölényes győzelem Penderi mérkőzése volt. Ő volt a mezőny legjobbja, lehetetlen helyzetekből, képtelen szögből lőtt kapura, gyors is volt, bátran ment minden labdára. Az ő lendülete vitte győzelemre a DiMÁVAG-ot.

Az öszecsapáson Károlyi, Bohus, Felföldi, Radnai, Turán, Bartha, Füzér, Kertész, Klimek, Fazekas, Penderi összeállításban léptünk pályára.



Ferencváros - 1952. 10. 12. - Diósgyőri Vasas 3-0 Kinizsi

Majdhogy nem egy teljes évtizeddel az Újpest történelmi kiütése után a főváros ferencvárosi érzelmű része is megtapasztalta a vasgyári morajlást. Mai fejjel szinte hihetetlen, de mindösszesen 6.000 ember volt kíváncsi a Kinizsi elleni mérkőzésre - két évvel később már a zöldek látogatása jelentette az akkori nézőcsúcsot (18.000) több éven át a DVTK-Stadionban. Mi viszont fókuszáljunk az ‘52-es bajnokira, Szabó Pál együttese egy hét mérkőzéses nyeretlenségi szériát tört meg a ferencvárosi gárda ellen: Csorba János (1-0), illetve Dobó Zoltán (2-0) révén fél óra alatt kétgólos előnyre tettek szert a miskolciak, a második játékrész végén pedig Nagy György (3-0) biztosította be a győzelmet. Ezt megelőzően szeptemberben tudott utoljára nyerni a piros-fehér gárda, akkor a Győr csapatát győzte le 4-3-ra.


1952.04.13. Újpest - Di. Vasas, balról jobbra: Károlyi - Török, Futó, Dobó, Palicskó II., Pesti, X, Pocsai, Csorba, Vezér, Kakuszi



Csepel - 1954. 03. 21. - Diósgyőri Vasas 5-1 Csepel

Az 1954-es idény 3. fordulójában a Csepeli Vasast küldte haza egy 5-1-es pofonnal Jánosi Béla együttese. Kevesebb mint negyedóra elteltével Pócsai révén került előnybe a Diósgyőri Vasas, aki Dobó passzát váltotta gólra (1-0). Négy perccel később kiegyenlítettek a pestiek (1-1), az eredményjelző pedig ezt követően egészen a 65. percig nem változott. Szigeti Oszkár találatával újra vezetett a vasgyári csapat, a következő negyedórában pedig Gondos, Dobó, és Szigeti második találata kialakította a végeredményt, így boldogan mehetett haza a mintegy 15 ezer néző.

A Csepel legyőzése után a vasgyári csapat három győzelemmel és 11-3-as gólaránnyal kezdte a bajnokságot.




Budafok - 1974. 04. 28. - DVTK 4-0 Budafok

A Budafok ellen 1974 tavaszán aratta legnagyobb győzelmét a DVTK. Az évad végén az NB2-ből bajnokként feljutó DVTK 4-0 arányban győzte le a Budafoki MTE csapatát, ezzel hat mérkőzésre növelte veretlenségét Preiner Kálmán együttese. Három vesztes találkozó után a történelem során először győzte le bajnoki mérkőzésen a 22. kerületi csapatot a Diósgyőr, következő diadalára pedig egészen 1987-ig kellett várni a Budafok ellen.


A Veréb, Kovács, Hajas, Hajdú, Gál, Váradi (Oláh), Udvarev, Salamon, Horváth, Földesi (Egri), Görgei felállásban szereplő vasgyári gárda góljain Horváth (2), Oláh és Görgei osztoztak.




Budapest Honvéd - 1997. 07. 20. - DVTK 5-1 Budapest Honvéd

‘97 nyarán a Budapest Honvéd 5-1-es kitömésével tért vissza az élvonal küzdelmeibe a Diósgyőr. Jakab révén már az első percben megszerezte a vezetést a hazai csapat (1-0), a vörös-feketék Kovács góljával a 29. percben egyenlítettek (1-1) . A szünet előtt pár perccel Buliga egy 17 méterről elvégzett szabadrúgással szerezte “vissza” a vezetést (2-1), két perccel később pedig Téger (3-1) fejjel talált be Horváth kapujába. A fordulás után sem álltak le a hazaiak: pár perccel a budapestiek elhibázott tizenegyes-kísérlete után, a 61. percben Kákóczki (4-1) növelte a DVTK előnyét, negyedórával később pedig Kiser László talált be az addigra már 10 emberrel játszó Kispest kapujába. A vége tehát egy emlékezetes 5-1-es győzelem, ami már csak azért is volt olyannyira katartikus a 19. kerületiek ellen, mert négy évvel korábban ugyanebben az arányban búcsúztatta a bajnok Honvéd a kieső diósgyőrieket az 1992/93-as idény zárófordulójában.




BVSC - 1997. 09. 24. - DVTK 4-0 BVSC

Tornyi Barnabás együttese nem folytatta az 1997/98-as élvonalbeli idényt olyan jól, mint ahogyan azt a Kispest elleni történelmi diadalt követően gondolhattuk volna: További nyolc bajnokin mindössze nyolc pontot gyűjtött a csapat, így az NB1-be négy év után visszatérő együttes kilenc forduló után a 11. helyen állt. Ekkor következett egy újabb budapesti csapat földbe döngölése, a BVSC Zugló volt a következő áldozat. Alig több, mint egy óra elteltével Jakab, Kulcsár elképesztő szabadrúgásával, illetve Kovács góljával már 3-0-ra vezetett a Diósgyőr a zuglóiak ellen, a negyedik gólt pedig a 14. kerületiek saját játékosa, Csiszár Ákos juttatta be a kapuba egy szerencsétlen megmozdulás után. A győzelenek köszönhetően a miskolciak felléptek a 7. helyre, 6 pontra a dobogótól. A sárga-kékek elleni diadal a Honvéd (5-1), illetve az MTK (0-1) után a harmadik budapesti klub volt, amelyen felül kerekedet Tornyi Barnabás csapata.




BKV Előre - 2002. 05. 04. - DVTK 6-0 BKV

A 2001/02-es NB2-es idény 29. fordulójában a DVTK 6-0-ra győzte le a BKV Előre csapatát, ezzel hét mérkőzésre nyújtva a csapat addigi leghosszabb veretlenségi-szériáját az új Millenumban. A szezon mindkét társ-házigólkirálya, Ciprian Binder és Lippai Ákos egyaránt duplázni tudtak, ráadásul a román két gólja között kilenc, Lippai találatai között pedig két perc telt el, ami már önmagában is elképesztő. A gólrekordereknek köszönhetően 55 perc eleltével 4-0-ra vezetett a Diósgyőr, Montvai Tibor pedig úgy gondolta, ő is bejelentkezik egy duplával, amit egy perc alatt lőtt meg, ezzel felülmúlva a nap két korábbi gólszerzőjének duplázási idejét is.




REAC - 2011. 03. 05. - DVTK 3-0 REAC

Kilenc évvel később ismét a másodosztályban aratott minden korábbinál nagyobb különbségű győzelmet egy pesti klub ellen a piros-fehér gárda. Ezúttal a REAC esett áldozatául a vörös szörnyetegnek, és csak úgy, mint a nyolcadik kerületiek ellen, a Rákospalota kapuja sem úszta meg egy dupla nélkül. A tavaszi szezon nyitányán már fél óra alatt vezetést szerzett a Diósgyőr George Menougong révén (1-0), a fordulás után pedig Granáth Balázsnak két percre volt szüksége ahhoz, hogy kétszer is bevegye Somogyi kapuját (3-0). A DVTK gyakorlatilag egy óra alatt eldöntötte a mérkőzést, így a történelmi, 14-meccses győzelmi sorozat harmadik állomását is sikerrel vette Benczés Miklós csapata.



Szurkolás:




Vasas - 2017. 10. 14. - DVTK 5-0 Vasas

Habár a szó-szoros értelmében ezen a mérkőzésen nem hazai pályán játszott a Diósgyőr a Vasgyári Stadion újjáépítése miatt, hanem a Nagyerdei Stadionban, ennek ellenére ez a kiütés is értelemszerűen hazai győzelemnek számít. Az OTP Bank Liga 2017/18-as kiírásának 12. fordulójában a Vasas csapatát látta vendégül a DVTK a Cívisvárosban. A találkozót megelőzően az angyalföldi gárda a 3. helyet foglalta el, ezzel szemben a DVTK a 9. pozícióból várta a találkozót. A papírformával mit sem törődve, Bódog Tamás csapata már a 12. percben vezetést szerzett, amikor Nono egy 16 méterről lőtt bombagóllal nyitotta meg a gólcsapot (1-0). A második játékrész harmadik percében Ugrai Roland egy hasonlóan mesteri találattal növelte a DVTK előnyét (2-0), tíz perccel később pedig második gólját is feljegyezhette a DVTK házigólkirály címét a 2016/17-es, illetve 2017/18-as szezonban egyaránt elhódító csatár (3-0). A vörös-kékeknek Vela adta meg a kegyelemdöfést (4-0) 20 perccel a vége előtt, a pontot az I-re pedig Nikolaos Ioannidis tette fel (5-0), ezzel öt csillagossá varázsolva a Diósgyőr történelmi győzelmét.




MTK - 2025. 11. 23. - DVTK 4-0 MTK

Bár túl sok felelevenítésre nem szorul a vasárnapi találkozó, a rend kedvéért vegyük át, hogyan tért vissza újra a győztes útra a DVTK. A bajnokit a Zalaegerszeg újabb győzelme miatt a 11. helyről várta Radenkovic együttese, jól tudván, hogy a győzelmen kívül más végkimenetel nem elfogadható. A találkozót megelőzően bizakodásomat fejeztem ki a Mit Miskolc Adhatott-on megjelent írásomban, amely a DVTK történelmének első MTK elleni győzelme köré épült.


https://miskolcadhatott.hu/orult-vegjatek-20-ezer-ember-elott-a-dvtk-elso-gyozelme-az-mtk-ellen/


Akkor még nem is sejtettem, hogy a vasárnapi győzelem is bevonul majd a diósgyőri történelemkönyvekbe. Babos góljával már a 25. percben vezetett (1-0) a piros-fehér gárda, a második félidőben pedig Tamás Márk duplázta meg a csapat előnyét (2-0), aki 2017 júliusa óta talált be ismét a DVTK színeiben. A 68. percben Acolatse tizenegyesből lőtte meg a harmadik találatot (3-0), a holland légiós pedig egy újabb gólpasszt osztott ki az este negyedik hősének, Abouakar Keitának (4-0).



Számodra melyik a legemlékezetesebb győzelem a főváros csapata(i) ellen?

Ott voltál bármelyik történelmi diadalon?



És ezt olvastad már?
Hozzászólások

Még nem érkezett hozzászólás!

Banner
Mégsem

Loading...
Üzenet küldése...