Egy kis számmisztika a MAC elleni playoff előtt

Szerző: Jáborcsik András | 2019-02-27 20:30:00

A tegnapi, hosszabbításban eldőlt MAC elleni mérkőzést követően vált véglegessé, hogy a DVTK Jegesmedvék csapata tegnapi ellenfelünk ellen küzd meg a Tipsport Liga playoffjának első körében.

A pénteken kezdődő rájátszás felvezetéseként vessünk egy pillantást a két csapat statisztikai mutatóira, ki hogyan teljesített az 57 mérkőzéses alapszakaszban. A vizsgálódáshoz a hockeyslovakia.sk oldalt hívtuk segítségül, ahol a miskolci jégkorong szerelmesei alaposan elmélyülhetnek a Tipsport Liga különböző mutatóiban.

Az alapszakasz során csapatunk 87 pontot szorgoskodott össze, és a 8. helyen végzett, míg a fővárosiak 21 ponttal kevesebbet gyűjtve zártak a 9. helyen. A Jegesmedvék a megszerezhető pontok 50,9%-át zsebelték be, Majoross Gergely együttese ezzel szemben csak a 38,6%-át. Azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a mieinknek egészen az utolsó előtti mérkőzésig meg volt az esélye a legjobb hat közé kerülésre.

GP:meccsek száma, W: győzelmek rendes játékidőben, WOT: hosszabbításos győzelmek száma, LOT: hosszabbításos vereségek száma, L: vereségek száma, Score: gólarány, PTS: pontok száma

Ha összevetjük a hazai és az idegenbeli meccseken szerzett pontokat, azt láthatjuk, hogy pontjaink 62%-át szereztük itthon, és annak ellenére, hogy mi egy meccsel kevesebbszer léptünk jégre a miskolci Jégcsarnokban, 13-mal több pont került a nevünk mellé. Nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy igazi oroszlánbarlang lett a miskolci pálya, hiszen például a nagynevű kassai csapat mindössze kettővel töbször hagyta el győztesen a Steel Aréna jegét, mint a DVTK Jegesmedvék a saját pályáját.

A MAC-cal való összevetésben az tűnik ki, hogy míg mi 17-szer örülhettünk győzelemnek hazai pályán, a Tüskecsarnokban ez 12-szer adatott meg Bálizséknak. Óriási fegyvertény a csapat részről, hogy a nyitraiakhoz, trencséniekhez és a zólyomiakhoz hasonlóan mindössze 5 mérkőzést veszítettünk el hazai pályán rendes játékidőben, ettől kevesebbszer csak a besztercebányaiak hagyták el vesztesen pályájukat 60 perc után.

Az idegenben szerzett pontok száma 33 illetve 25, a megszerezhető pontok 37,9%, illetve 29,7%-a. Az mindenképpen megsüvegelendő, hogy a 29 idegenbeli találkozónkból 14-en pontot szereztünk, amin viszont mindenképpen javítani kellene, hogy egyrészt mi ütöttük a legkevesebb gólt idegenben, másrészt csak négy csapat veszített több meccset rendes játékidőben az idegenbeli fellépések során, mint a Jegesmedvék.

Ha górcső alá vesszük a támadójátékunkat, azt kell megállapítani, hogy a Liga csapatai közül a két magyar csapat veszélyezteti legkevesebbszer kapura tartó lövéssel az ellenfelek kapuját. Azt látni kell, hogy az élcsapatok nagyjából 500-zal többször találják el a kaput, ami azt jelenti, hogy meccsenként átlagban 10-zel több lövést eresztenek meg.

GP:meccsek száma, G:gólok száma, ESG:gólok egyenlő létszámban, PPGF: gólok emberelőnyben, PP2GF: gólok kettős előnyben, SHGF: gólok emberhátrányban, SH2GF: gólok emberhátrányban, OTG: gólok hosszabbításban, ENG: üres kapus gólok száma, PSG: büntetőből szerzett gólok, SHOTS: kapura lövések száma, SOG PCT: Lövéshatékonysági mutató.

A lövéshatékonyságot (SOG_PCT) tekintve már nem ilyen rossz a helyzet, hiszen ezt a mutatót tekintve a MAC az előkelő 2., míg a Jegesmedvék az 5. helyet foglalják el. Összefoglalva azt lehet megállapítani, hogy keveset lövünk kapura, de szerencsére korongjaink jó százalékkal találnak utat az ellenfelek hálójába.

Az emberlőnyös helyzetek kihasználásának hatékonyságát (PP_PCT) bemutató tabellán a DVTK Jegesmedvék csapata a 6. pozíciót foglalja el 16,31%-os hatékonysági mutatóval. Csapatunk az alapszakasz során 233 alkalommal játszott 5 a 4 ellen és 38 gólt szerzett. A MAC 219 sima emberelőnyéből 33-at tudott gólra váltani, ami 15,07%-os hatékonyságot jelent.

Azt látni kell, hogy a Liga élcsapatai ugyanezen mutató tekintetében vagy túllépik a 20%-os hatékonysági mutatót, illetve kicsivel maradnak alatta. A besztercebányaiak ebben a tekintetben magasan kiemelkednek a Ligából, hiszen kis híján minden negyedik előnyüket gólra tudják váltani.

GP: lejátszott meccsek, PPOP: emberelőnyök száma, PP_TIME: emberelőnyben játszott idő, PPGF: emberelőnyös gólok száma, PP_PCT: emberelőny kihasználás hatékonysági mutatója, PPGA: emberelőnyben kapott gólok száma, PP2OP: kettős emberelőnyök száma, PP2_TIME: kettős előnyben töltött idő, PP2GF: kettős emberelőnyben szerzett gólok száma, PP2_PCT: kettős emberelőny kihasználás hatékonysági mutatója, PP2GA: kettős emberelőnyben kapott gólok száma.

A kettős emberelőnyökat tekintve azt láthatjuk, hogy a Jegesmedvék 25 lehetőségből 6-ot váltottak gólra, és 24%-os hatékonysági mutatóval (PP2_PCT) rendelkeznek. A fővárosiak a 19 kettős előnyükből 3-szor voltak eredményesek, ezzel hatodikok.

A kassaiak teljesítménye egészen kiemelkedő ebben a tekintetben, hiszen csaknem minden második kettős emberfórjukat használják ki, egészen pontosan 19-ből 9-szer voltak eredményesek, ráadásul a kettős előnyben töltött játékidejük (PP2_TIME) csaknem a legkevesebb a Liga csapatai közül.

A következő táblázat az emberhátrányos szituációk kivédekezésének hatékonyságát (SH_PCT) mutatja be. Az adatok szerint a DVTK Jegesmedvék 210, míg a MAC 244 alkalommal volt szimpla hátrányban az alapszakasz során, és 82,38, illetve 81,15%-ban tudták kivédekezni kapott gól nélkül.

Itt is található egy kimagasló mutató, hiszen az érsekújvári csapat csaknem 90%-ban oldja meg az emberhátrányos védekezést sikerrel.

GP: lejátszott meccsek, PIM: büntetések percben, AVG: büntetések átlaga meccsenként percben, SHOP: emberhátrányok száma, SH_PCT: emberhátrányos védekezés hatékonysága, SH2OP: kettős emberhátrányok száma, P2: 2 perces büntetések, P5: 5 perces nagybüntetések, P10: 10 perces fegyelmi büntetések, P20: 20 perces végleges büntetések, P25: 25 perces eltiltásos kiállítás.

A kapusok védési hatékonyságát tartalmazó táblázat minden bizonnyal valamennyi Jegesmedve szurkoló szívét megdobogtatja, hiszen Vay Ádám egészen fantasztikus, 94,85%-os mutatóval áll az első helyen. Ádám kapujára 1126 lövést eresztettek meg az ellenfelek, de csak 58 alkalommal jártak túl az eszén.

A fővárosiaknál Bálizs és Rajna csaknem fele-fel arányban osztozott a meccseken, Bálizs védési mutatója 91,63%, míg Rajna csak picivel marad 90% alatt.

Vay nemcsak a védési hatékonyságban, hanem a nulla kapott góllal lehozott meccsek számát (SO) tekintve is az élen áll. A Liga kapusai közül csak a mi hálóőrünk és a trencséni Valent tudott 7-7 meccset lehozni kapott gól nélkül.

Year of birth: születési év, Team: Csapat, GP: lejátszott meccsek, W: Győzelem, WOT: győzeleem hosszabbításban, L: vereség, LOT: vereség hosszabbításban, SOGA: üres kapus lövések nélküli kapura lövések száma, GA: kapott gólok, GAA: kapott gólok meccsenkénti átlaga, SVS: védések száma: SVS_PCT: védési hatékonyság, MIN: pályán töltött idő percben, SO: .

forrás: hockeyslovakia.sk